Plan współpracy z rodzicami

na rok szkolny 2023/2024

Źródła planu:

• Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. z 1997 r. poz. 483 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego (...) (Dz.U. z 2017 r. poz. 356 ze zm.),
  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017 r. poz. 1591 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611),
  • Statut Przedszkola nr 4 w Ustroniu
  • Plan roczny Przedszkola nr 4 w Ustroniu na rok szkolny 2023/2024

Obszary działania

Diagnoza potrzeb rodziców/opiekunów prawnych w zakresie współpracy:

Przeprowadzenie wśród rodziców badań ankietowych na temat wzajemnych potrzeb i oczekiwań względem przedszkola.

Rozmowy indywidualne z rodzicami podczas tzw. "godziny dostępności" i konsultacji oraz z wykorzystaniem przyjętego sposobu komunikacji elektronicznej np. WhatsUpp/czat grupowy.

Rozmowy indywidualne z rodzicami na temat potrzeb dzieci, zaobserwowanych zachowań dzieci.

Organizacja zebrań z rodzicami:

Zebranie ogólne otwierające nowy rok szkolny: wrzesień 2023.

Zebrania grupowe – omówienie spraw dotyczących danej grupy - organizowane w razie potrzeb.

Poradnictwo i konsultacje dla rodziców:

Konsultacje dla rodziców – zapoznanie z wynikami obserwacji/diagnozy (wstępnej i końcowej).

Przekazanie informacji o gotowości szkolnej - listopad 2023/ marzec 2024 lub kwiecień 2024.

Poszerzanie działalności przedszkola: święta i uroczystości przedszkola, organizacja wycieczek,udział dzieci w przeglądach, zawodach i konkursach:

Przedstawienie rodzicom możliwości współpracy przy organizacji imprez, uroczystości.

Planowane imprezy i uroczystości:

• pasowanie na przedszkolaka
  • bal karnawałowy,
  • Dzień Babci i Dziadka,
  • Dzień Rodziny,
  • Dzień Dziecka,
  • zakończenie roku szkolnego / pożegnanie starszaków.

Planowane wycieczki: (częstotliwość oraz miejsca wycieczek grupowych ustalone na pierwszym zebraniu z rodzicami) - zgodnie z harmonogramem wycieczek.

Włączanie rodziców do przygotowania dzieci do udziału w konkursach. Podanie strony "Bliżej Przedszkola" jako źródła informacji o konkursach dla przedszkolaków. https://blizejprzedszkola.pl/konkursy?

Planowany udział w projektach ogólnopolskich, akcjach charytatywnych, kampaniach społecznych - zgodnie z planem rocznym przedszkola.

Doradztwo zawodowe w przedszkolu – zachęcenie rodziców do prezentacji swoich zawodów oraz miejsc pracy - na bieżąco.

Zgodnie z kalendarzem imprez i uroczystości.

Wzmacnianie wychowawczej roli rodziny:

Cykliczne przekazywanie informacji na tablicy dla rodziców oraz prowadzenie kącika dla rodziców – gazetki dla rodziców.

Publikowanie postów dla rodziców na stronie internetowej przedszkola/stronie na facebooku.

Udział rodziców w zajęciach otwartych organizowanych przez nauczycieli.

Udział rodziców w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli specjalistów.

Organizowanie pogadanek, wykładów w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej rodzicom przez przedszkole m.in. z nauczycielami specjalistami zatrudnionymi w przedszkolu i pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznej - w trakcie roku szkolnego.

Udział rodziców w akcjach charytatywnych organizowanych na terenie przedszkola - w trakcie roku szkolnego.

Pomoc rodziców we wzbogacaniu bazy materialnej przedszkola:

Włączanie rodziców we wzbogacanie bazy materialnej grupy/przedszkola, np. kącików zainteresowań, zakup artykułów papierniczych - cały rok szkolny.

Pomoc rodziców w wykonaniu dekoracji, kostiumów na przedstawienia - cały rok szkolny.

Pomoc w pozyskiwaniu sponsorów - cały rok szkolny.